• na trhu od roku 1999
  • servis
  • odborné poradenství
0 Kč 0

V košíku nejsou vloženy žádné položky...

x

Zboží doručíme i v sobotu! Stačí zvolit dopravu na DEPO TOPTRANS a objednat dnes před 13:00.

Roztržení výtlačného tělesa u čerpadel EASY E-DEEP a jeho příčiny

Publikováno: 28.7. 2021
Roztržení výtlačného tělesa u čerpadel EASY E-DEEP a jeho příčiny
ČLÁNKY

Roztržení výtlačného tělesa u čerpadel EASY E-DEEP a jeho příčiny Jak závadě předejít, čeho se při instalaci a provozu vyvarovat

Obecně se tato závada projeví každý rok přibližně u 10-15 případů, podle toho lze soudit, že se nejedná o vadu materiálu nebo konstrukční chybu, jelikož čerpadel se prodá každoročně cca 4.500 tisíce kusů.

Otevření kohoutku po odstavení na zimu
Po dostavení čerpadla a vypuštění rozvodů před příchodem mrazů ponechte po celou dobu kohoutky v rozvodech otevřené

K závadě, kdy dojde k prasknutí výtlačného tělesa na čerpadlech EASY E-DEEP dochází v naprosté většině případů na jaře (90% případů). Na základě toho a po několika detailních rozborech přímo u zákazníků jsme došli k závěru, že problém vzniká jako následek zamrznutí vody (nebo jejího zbytku) v rozvodech.

Pokud čerpadlo před zimou odstavíte, v dostupných místech vypustíte, ale následně všechny kohoutky uzavřete, dojde k následující situaci:

Pokud část vody v rozvodu zamrzne, vlivem roztažnosti ledu vzniká v potrubí poměrně značný tlak, který nemá kam uniknout. V "lepším" případě dojde k roztržení zahradních kohoutů, které jsou na led velmi náchylné, ale v řadě situací dojde k nadměrnému pnutí na hrdlo čerpadla, protože v čerpadle je zpětná klapka. Pokud tento stav trvá delší dobu, dojde k únavě materiálu a prasknutí tělesa. To se projeví buď hned na jaře při zprovoznění, někdy však i s určitým zpožděním po několika týdnech následkem únavy materiálu.

Nicméně toto je jednoznačně nečastější příčina vzniku této zvláštní závady.


 

Lanko u čerpadla EASY E-DEEP
Při instalaci vždy použijte přídavné lanko (součást dodávky)

Druhou možností může být chyba při instalaci, kdy čerpadlo instalováno na plastové potrubí bez přídavného lanka. Pokud není lanko použito, je vlivem excentrického výtlačného hrdla čerpadlo jakoby "nakřivo" a značná část podélného pnutí působí opět na hrdlo čerpadla. Nicméně takový stav většinou musí trvat opravdu dlouho, řádově mnoho měsíců nebo let, než se vlivem namáhání výtlačné těleso poškodí.

Náhradní výtlačné těleso EASY E-DEEP
Výměna tělesa je snadná a nenáročná

Výhodou je, že závada sice způsobí omezení provozu a odstavení čerpadla, ale vyřešení je snadné a výměnz tělesa vzládnete i svépomocí. Originální náhradí tělěso včetně šroubů a těsnění nabízíme jako náhradní díl.

Závěr: Doporučujeme při podzimním odstavení čerpadla a vypuštění rozvodů ponechat kohouty otevřené, tím se výrazně omezí tlak při případném zamrznutí zbytků vody v potrubí a problém se nebude opakovat.

Udělal vám článek radost? Šiřte jej dále do světa!