Dnes je úterý, 23. července 2019, svátek má Libor. document.write("REMONT ČERPADLA s.r.o.");
Kontakty

Nákupní košík je prázdný.

Hledej dle parametrů
 • Q(m3/hod):
 • H(m):

Najdete nás na Facebooku
Doporučte nás

Domníváte se, že by naše stránky mohly zajímat někoho z Vašich přátel či známých?

» Doporučte nás!
Víte, co je …

Další pojmy!

Aktuality
22.02.2019

Novinky GARDENA pro sezónu 2019

Více »

07.12.2017

Posezónní akce na vybraná čerpadla značky PEDROLLO

Více »

20.10.2016

VÝPRODEJ ČERPADEL A ZAHRADNÍ TECHNIKY GARDENA

Více »

Poslední příspěvky
 • 22.07.2019 17:55:43
  „Po namontovaní spätnej klapky na výstup čerpadla všetko...“
 • 22.07.2019 07:55:07
  „Dobrý den, ano, klapku dodanou s čerpadlem určitě můžete...“
Provozovatel

 

 

Přidejte si tuto stránku do Oblíbených položek! Nastavte si tuto stránku jako svoji Domovskou! 


Jak vybírat čerpadlo - tipy, návody:

Pokud pro dané medium nebo způsob použití zvolíte špatné čerpadlo, snižujete jeho životnost a velmi brzy jej budete nuceni vyměnit a znovu investovat nemalé prostředky do jeho výměny či opravy. Věnujte prosím maximální pozornost všem údajům, které můžete prodejci čerpadla poskytnout. Jen tak docílíte toho, že čerpadlo Vám bude sloužit po mnoho let bez problémů.

Nejdůležitější otázky při výběru správného čerpadla:


1) Jakou vodu chci čerpat?


Velmi důležité je vybrat správné čerpadlo v závislosti na čerpaném mediu.Čerpadlo může čerpat:

 • Splaškovou vodu (s fekáliemi nebo bez)

 • Odpadní vodu (například ze sklepních prostor a jímek - bez fekálií)

 • Čistou vodu ze studny či vrtu (ta může obsahovat malé částice písku, železo, magnesium atd.)

 • Bazénovou vodu (ta obvykle obsahuje chemické a abrazivní příměsi, vlasy a další nečistoty)

 • Teplou užitkovou vodu (toto medium vyžaduje použití oběžných kol ze speciálních materiálů)

2) Odkud budu vodu čerpat?


Velmi důležité je určení místa, odkud budete vodu čerpat. Nezapomeňte, že existují fyzikální zákony, které žádné čerpadlo (ani to nejdražší) nezmění.

Čerpání vody z vrtu - u vrtu je zásadní jeho hloubka, průměr a vydatnost - všechny tyto veličiny vymezují typy čerpadel, které můžete ve vrtu použít. Čerpadlo vždy volte tak, aby mezi čerpadlem a stěnou vrtu, byla dostatečná mezera - řádově v centimetrech, nikoliv v milimetrech. Velikost této mezery ovlivňuje správné chlazení čerpadla a "přisávání" nečistot do čerpadla. Může se také stát, že pokud bude mezera mezi stěnou vrtu a čerpadlem nedostatečná, čerpadlo se Vám při instalaci ve vrtu "zaseknout" a nemusíte jej nikdy z vrtu vysunout. Myslete na to, že žádný vrt, nemá své stěny ideálně kolmé. Velmi důležité je také ponechat čerpadlo v dostatečné vzdálenosti ode dna vrtu (kaverny).Pokud si necháváte vrtat nový vrt od odborné firmy, pokaždé požadujte v písemné podobě "řez vrtem", který Vám přesné popíše veškeré údaje o vrtu (hloubku, umístění perforací, pažnic, vydatnost atd) - bez tohoto dokumentu nedoporučujeme dílo převzít. A nikdy nezapomeňte na automatické hlídání hladiny vody ve vrtu - nespoléhejte na to, že až čerpadlo ztratí tlak, tak jej rychle vypnete(to už totiž může být pozdě).

Čerpání vody ze studny - instalace a čerpání vody ze studní je o něco jednodušší než je tomu u vrtů. Studny mají vždy větší průměr než vrty, akumulují podstatně více vody a většinou nebývají tak hluboké. Sami si tedy můžete vybrat, zda-li chcete použít ponorné čerpadlo nebo čerpadlo odstředivé . U odstředivých čerpadel platí, že maximální hloubka, ze které můžete "nasát" vodu je 8 m (to je fyzika). Pokud chcete použít odtředivé čerpadlo i pro větší sací hloubku než je 8 m, je třeba použít čerpadlo s "ejektorem". To je čerpadlo, které část množství vody, kterou vytlačuje, vpouští zpět do sacího potrubí a tak napomáhá zvýší možnou hloubku sání. Pamatujte ale na to, že tato čerpadlo mají do studny dvě sací potrubí. Vše je spíše otázka ceny a výběr je tedy na Vás.


3) Jak často budu používat čerpadlo?


Dobře zvažte, jak často budete čerpadlo používat. Poběží jednou týdně na zalévání zahrádky nebo bude použito trvale pro zásobování rodinného domku pitnou vodou? Nebo je pravděpodobné, že poběží 24 hodin denně? Pro příležitostné použití čerpadla je možné použít levnější typ, který má plastová oběžná kola, ale pro častější použití je výhodnější investovat více prostředků do čerpadla s nerezovými oběžnými koly.

U domácí vodárny je rozhodující také velikost tlakové nádoby. Ta určuje, jak často bude čerpadlo spínat. Pokud pro rodinný dům s více osobami použijete menší, např. 50litrovou tlakovou nádobu, bude vaše čerpadlo spínat při každém spláchnutí toalety nebo umytí rukou. Proto raději volte tlakové nádoby s vyšším objemem. Rozdíl v ceně není tak velký. Čerpadlo, které častěji spíná, má vyšší spotřebu energie a snižuje svoji životnost tlakovými rázy při sepnutí.

4) Kolik vody budu čerpat?


Další zásadní otázkou je množství vody (uvádíme v Q3/h, l/s, l/min), které chceme čerpat. Nezapomeňte, že naplnit třeba bazén s čerpadlem s malým průtokem může být otázka dní a ne hodin. Pokud v rodinném domku máte například myčku, pračku a chcete ještě zalévat zahradu, je třeba volit čerpadlo s dostatečnou rezervou čerpaného množství. Optimální množství vody pro rodinný dům s pohybuje v rozmezí 3 - 4 m3/h.


 

5) Jaký potřebuji tlak?

Tlak na výstupu z čerpadla je další zásadní veličinou. Sami jistě znáte momenty, kdy potřebujete zalévat místo na zahradě a voda z hadice vám "nedostříkne" dostatečně daleko. Samotnou kapitolou jsou automatické zavlažovací systémy. Ty potřebují přesné množství a tlak vody, aby správně fungovaly. Dalším známým momentem je mytí a sprchování v podkrovních místnostech, kde se pak může stát, že Vám voda z kohoutku neteče pod správným tlakem. Nezapomeňte, že tlak ovlivňuje nejen hloubka studny či vrtu, ale při výpočtu je nutné počítat se vzdáleností studny či vrtu od rodinného domu. I když voda proudí v potrubí po rovinně, ztrácí třením tlak, navíc tlak snižuje i každé koleno na potrubí atd.

Obecně platí, že 10 m vodorovného potrubí je 1 m metr čerpání do výšky a každé 90? koleno na potrubí je cca 0,5 m čerpání do výšky. Stejně tak myslete na to, že na čerpadlo s 5/4" výstupem nemůžete nasadit ? coulovou hadici.