• na trhu od roku 1999
 • servis
 • odborné poradenství
0 Kč 0

V košíku nejsou vloženy žádné položky...

Jak vybírat čerpadlo do studny

Publikováno: 12.5. 2020
Jak vybírat čerpadlo do studny
PRŮVODCI

Jak vybírat čerpadlo do studny Mít vlastní studnu je velkou výhodou, v některých lokalitách dokonce nutností. Pokud je voda kvalitní a studna nevysychá, znamená to nezávislost na dodávkách od vodáren a zároveň i úsporu peněz. Jestliže však nechceme nosit vodu ve vědrech jako naši předkové, je nutné použít k její dopravě ze studny čerpadlo

K zodpovězení této otázky si musíme nejdříve odpovědět na celou řadu otázek dílčích. Tak například:

 • Je studna kopaná nebo vrtaná?
 • Jedná se o spolehlivý zdroj a jaká je jeho vydatnost?
 • Z jaké hloubky a jak daleko budeme vodu čerpat?
 • Jaký je průměr potrubí?
 • Jaká bude odhadovaná spotřeba vody (kolik osob, budeme se jen umývat, nebo máme pračku, myčku…)?
 • Jak často budeme vodu potřebovat, kolik dní v týdnu, kolik hodin denně?
 • Je voda čistá, nebo se v ní mohou objevit mechanické nečistoty?
 • Jaký elektrický zdroj je k dispozici, 230 nebo 400 voltů? Nebo v místě elektřina není a bude nutné použít čerpadlo poháněné spalovacím motorem?

To vše jsou věci, které volbu vhodného čerpadla ovlivňují. Proto je nutné si všechno důkladně promyslet a sepsat, než přistoupíme k výběru. Ideální je pochopitelně vyhledat odbornou firmu, která by na základě výše uvedených údajů měla doporučit vhodný typ. Na trhu se totiž objevují produkty mnoha výrobců v různé kvalitě, takže je třeba postupovat při výběru obezřetně, obzvláště při nákupu v hypermarketu, kde vám většinou nejsou schopni poradit tak, jako u specialistů. Pozor také na zavádějící reklamu a nepřesné údaje.

Je nutné si například uvědomit, že údaje o výtlačné výšce a průtoku uvedené na čerpadle nebo reklamním letáku jsou maximální možné hodnoty. Znamená to, že při dané maximální výšce bude průtok nulový, naopak maximální průtok bude dosažen jen při nulové výšce. Maximální výška (Hmax) a průtok (Qmax) tedy nebudou nikdy dosaženy současně! Závislost průtoku na výšce se dá vysledovat z grafu, který by každý seriózní výrobce měl v dokumentaci k čerpadlu přikládat.

Povrchová čerpadla vs. ponorná čerpadla

 • V zásadě se běžně používají dva druhy čerpadel, ponorná a povrchová. Povrchová se hodí jen do klasických studní a zpravidla (kromě typů s ejektorem) mohou čerpat vodu z hloubky maximálně 8 metrů.
 • Pro větší hloubky nebo pro vrtané studny se hodí více ponorná čerpadla.
 • Jak již bylo zmíněno, při jejich volbě je důležitá nejen hloubka a vzdálenost, ale i průměr potrubí a vrtu, prostě proto, aby se tam čerpadlo vešlo, mělo dost prostoru pro svou činnost a dalo se v případě potřeby zase snadno vytáhnout.

Další okolnosti jako jsou četnost použití, množství vody, tlak atd. jsou důležité zejména pro určení výkonu čerpadla, ale přemýšlejme i o jiných parametrech, například velikosti tlakové nádoby. Ta určuje, jak často bude zařízení spínat. Bude-li nádoba malá a vaše spotřeba velká, čerpadlo sepne každou chvíli a naopak. Častější spínání znamená větší spotřebu energie a menší životnost. V souvislosti se spínáním nás může zajímat rovněž hlučnost čerpadla, hlavně pokud bude umístěno v dosahu obývaných prostor a neustále „vrčení“ by mohlo být rušivé.

Dále je důležitá samotná konstrukce a provedení. Pro občasné použití nám postačí levnější typ s plastovými oběžnými koly, avšak pro větší zátěž je vhodnější trvanlivější čerpadlo s nerezovými koly.

Neberte zkrátka volbu čerpadla na lehkou váhu, ušetříte si čas, nervy i peníze do budoucna. Ujasněte si přesně způsob využití a všechny související okolnosti, nechte si poradit a teprve poté se rozhodněte.

Na všechny Vaše dotazy známe odpovědi, neváhejte se na nás obrátit, v oboru pracujeme již více než 20 let.

Doporučuji využít naše on-line dotazníky. Vyplněníte-li několik základních údajů, budeme vědět, jaké nejvhodnější čerpadlo pro Vás zvolit.

 

jednatel společnosti

Jednatel společnosti, obchodní a technické oddělení, péče o B2C zákazníky

Udělal vám článek radost? Šiřte jej dále do světa!

Přečtěte si také

 • Jak nakupovat čerpadlo
  PRŮVODCI

  Jak nakupovat čerpadlo

  Pokud pro dané médium nebo způsob použití zvolíte špatné čerpadlo, snižujete jeho životnost a velmi brzy jej budete nuceni vyměnit a znovu investovat nemalé prostředky do jeho výměny či opravy. Věnujte prosím maximální pozornost všem údajům, které můžete prodejci čerpadla poskytnout. Jen tak docílíte toho, že čerpadlo Vám bude sloužit po mnoho let bez problémů.
  Celý článek
 • Použití čerpadel a systémů pro zásobování domácnosti vodou
  PRŮVODCI

  Použití čerpadel a systémů pro zásobování domácnosti vodou

  Jak se snadno orientovat v základních podmínkách pro výběr čerpadla? Celé téma je velmi široké a nejlépe uděláte, když se vždy obrátíte na odborného prodejce jako jsme my, nicméně několik základních bodů si můžeme zmínit a výběr Vám tím usnadnit.    
  Celý článek
 • Teorie
  PRŮVODCI Teorie

  Teorie

  Poradíme Vám jaký zvolit kabel, jak nastavit tlak, jakou zvolit tlakovou nádobu, jak na výkon čerpadla, jak dimenzovat potrubí a řadu dalších užitečných typů
  Celý článek